Projekt Brundibár - první část

Projekt Brundibár - Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

PROJEKT BRUNDIBÁR – PRVNÍ ČÁST

Dne 1. 9. 2018 se na naší škole rozběhl nový projekt, který je realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie. Projekt se jmenuje „Brundibár – spojuje nás společná historie“ a je realizován ve spolupráci s rakouským gymnáziem v Rohrbachu a německým gymnáziem v Untergriesbachu.

Projekt je zaměřen na společnou historii v období druhé světové války a těsně po ní, zabývá se událostmi a ději, které hluboce ovlivnily dějiny všech tří zemí a na dlouhá desetiletí narušily dosud fungující vztahy.

Projekt probíhá ve dvou liniích. První linie je poznávací, ta druhá umělecká. Právě v těchto dnech jsme završili první etapu projektu, která zahrnovala historické exkurze do významných lokalit česko-rakousko-německých dějin a vztahů.

Koordinaci projektu zajišťují naši rakouští kolegové z gymnázia v Rohrbachu. Právě proto se v říjnu 2018 stal naší první zastávkou zámek Hartheim nedaleko Lince, kde bylo ve 40. letech 20. století v rámci tajného nacistického projektu T4 zavražděno přibližně 18 tisíc lidí s tělesným nebo duševním postižením. Vrcholem programu však byla historická exkurze do „židovské Vídně“. Zavítali jsme do místní synagogy, kterou nás prováděl sám rabín. Dozvěděli jsme se celou řadu informací o židovských zvycích a životním stylu. Odpoledne jsme se v prostorách synagogy setkali s velmi vzácným člověkem – paní Helgou Pollak-Kinsky, která během druhé světové války přežila hrůzy Terezína i Osvětimi.

Druhé zastavení se uskutečnilo na přelomu února a března 2019 v Norimberku, dřívější výspě nacistů. Program proběhl ve vzdělávacím centrum Dokumentationszentrum Reichsparteitagsgelände, kde jsme se seznámili s rolí města v nacistické mašinérii a připomněli si jeho důležitost v době, kdy se zde konaly sjezdy NSDAP. Workshopy byly zaměřeny na aktivity spojené s nacistickou propagandou a procesy s válečnými zločinci. Odlehčením náročného programu byla večerní kostýmovaná prohlídka města spojená se středověkými pověstmi a historickými postavami.  

Součástí projektu byla také květnová exkurze podél česko-rakouské hranice, kterou zaštiťoval pamětník odsunu pan Otto Rummel. Spolu s ním jsme podle dobových map a fotografií hledali vesnice, které zanikly v důsledku vysídlení německy mluvícího obyvatelstva z Československa po druhé světové válce.

První linie projektu byla završena říjnovou exkurzí do Terezína a pražského židovského města. V Terezíně jsme byli ubytováni přímo v Magdeburských kasárnách a na vlastní kůži vstřebávali génius loci tohoto místa. Po úvodní přednášce na téma „Role Terezína v době druhé světové války“ jsme se společně odebrali do centra někdejšího ghetta a navštívili expozice Památníku Terezín, krematorium, hřbitov, repliku dobových ubikací a Malou pevnost s jejími celami, popravištěm, podzemím i samotkou, ve které byl vězněn Gavrillo Princip nebo Milada Horáková. Workshopy se nesly v duchu každodenního života v ghettu, nechyběly besedy s vzácnými pamětníky – opět se měli možnost se setkat s paní Helgou Pollak-Kinsky a paní Evelinou Merovou. V Praze jsme pokračovali v programu prohlídkou židovského města s jeho synagogami, hřbitovem a památníky.

Vrcholem dvouleté společné práce bude uvedení opery Brundibár Hanse Krásy, jež tvoří uměleckou linii projektu. Opera, která byla inscenována za války přímo v terezínském ghettu, bude nastudována žáky všech tří partnerských gymnázií pod vedením profesionálů z vídeňského divadla a bude mít premiéru ve všech třech partnerských městech na jaře 2020. Jste všichni srdečně zváni.

 

Mgr. Ilona Šulistová

Mgr. Jaroslava Talířová

Mgr. Jan Palkovič

Gymnázium, Český Krumlov dne 4. 12. 2019


fotografie


Zpět na seznam článků ...

Autor: Šulistová Ilona | 421 přečtení | 05. 12. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS