Kroužek papírového modelářství - IKAP

 

V rámci projektu Implementace krajského akčního plánu na podporu polytechniky, je možnost na naší škole otevřít kroužek papírového modelářství. 

 

 

Proč zrovna kroužek papírového modelářství?

 Česká republika se řadí k světové špičce v této disciplíně a většina lidí se s těmito modely během svého života setká. Velká výhoda papírového modelářství je jeho čistota a nenáročnost na prostory. Děti nemusejí pracovat s ředidlem či dalšími chemikáliemi. K dobře postavenému modelu stačí Herkules, nůžky (skalpel) a vodovky. Velkou výhodou je také poměrně nízká pořizovací cena těchto modelů (pokud mluvím o základních modelech pro začátečníky).

 

 

K čemu je tento kroužek dobrý a co u žáků stavba modelů podporuje?

U stavby papírových modelů je důraz kladen zejména na podporu prostorové představivosti a podporu pochopení psaného textu (návodu na slepení modelu). Modelářství u dětí pomáhá rozvíjet manuální zručnost, jemná motorika, podporuje technické myšlení, trpělivost, sebekontrolu a cílevědomost. Pomáhá také naučit se snášet neúspěch, když se něco nepovede. Na modelech lze vidět, jak věci fungují a také jsou případné konstrukční prvky. Při shánění podkladů k danému modelu mohou děti zajímavé věci z praxe a historie daného předmětu (vozidla, stroje, budovy,...)

 

 

Kdy, kde, kdo a co s sebou?

Nyní se konečně dostávám k tomu nejdůležitějšímu. Kroužek bych rád otevřel pro nejmladší žáky naší školy (prima, sekunda, tercie, kvarta, 1.S a 2.S) a obsahově ho pojal pro opravdové začátečníky, kteří mají malé či nemají zkušenosti s touto disciplínou. Samozřejmě nebráním ani zkušenějším modelářům, kteří chtějí společnost pro svůj koníček či se podělit o své poznatky a zkušenosti.

Protože je letošní rok velmi plný a také rozjetý, tak se aktuální nabízí páteční varianta v čase od 13:30 do 15:00 (časy jsou pouze orientační a záleží na domluvě účastníků). Kroužek by probíhal na půdě školy (nejspíš v učebně fyziky). Pro otevřený kroužku je však třeba minimálně 5 žáků a maximální počet (i z bezpečnostního hlediska) by byl někde kolem 12 dětí.

 

A co musejí žáci mít? Aktuálně stačí vlastní nůžky a chuť se učit něco nového. Protože bude letos kroužek organizován v rámci projektu IKAP, tak není samozřejmě vybíráno žádné "kroužkovné".

 

 


Nebudu říkat, kdy by bylo první setkání, nejdříve je důležité, zda bude o tento kroužek zájem. Proto prosím všechny žáky, kteří by měli zájem kroužku se účastnit, ať mě kontaktují. Máte 2 možnosti:

 

emailem: hejna(at)gymck.cz

osobně ve škole: kabinet číslo 39

 

V případě, že se najde více než 5 zájemců, tak budu všechny informovat a kroužek se otevře.

 

 

Jaký bude obsah kroužku?

Jak už jsem psal, tak kroužek bude určen zejména začátečníky. Na kroužku se žáci dozvědí všechnu potřebnou teorii (co je rýhování, co je retuš, co je chlopeň atd...). Pokusím se jim předat zkušenosti, které jsem za několik let dokázal získat a nastudovat. Samozřejmě budeme také stavět modely, začneme opravdu jednoduchými vozidly či domečky a dále se uvidí dle šikovnosti žáků a také dle toho, co koho bude více zajímat.

Model dělá také jeho prezentace a zde je možné si něco říci i o tvorbě podložek pod modely, výrobu skály či modelových stromů.

 

Co budeme stavět?

Někteří z vás se mě dnes ptali, co vlastně budeme stavět?

 

Ze začátku to budou zejména jednoduché vystřihovánky, jako jsou tyto: 

Hasičská stanice Komunální technika Těžké traktory Malý hrad a zámek 

 

Či skupinová stavba modelu elektrárny, který má rozměry 140 x 80 cm

 

Elektrárna Chvaletice 

 

 

Přidávám pár motivačních ilustračních obrázků již značně složitějších modelů

 

 

 

347018  330991  346994

 

Budu se těšit na všechny zájemce a věřím, že se nám povede kroužek otevřít

 

Projekt „Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I“, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008367“ je spolufinancován Evropskou unií. 

 


Zpět na seznam článků ...

Autor: Hejna Tomáš | 863 přečtení | 05. 12. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS