Projekt "Brundibár" podruhé

Projekt Brundibár - Spolufinancováno z programu Evropské unie Erasmus+

„Brundibár – spojuje nás společná historie“

 

Ve dnech 22. – 24. října 2018 se studenti naší školy zúčastnili mezinárodního projektu, který je realizován za finanční podpory programu Erasmus+ Evropské unie a pojednává o dějinách židovské kultury, zejména pak o osudech Židů během 2. světové války.

V pondělí ráno (22. 10.) nás čekala cesta do hornorakouského Rohrbachu, kde jsme se poprvé setkali s ostatními studenty z našich partnerských škol, a to z německého Untergriesbachu a rakouského Rohrbachu. Společně s nimi jsme dojeli do naší první (a myslím, že pro mnohé z nás i nejzajímavější) zastávky z celého projektu. V zámku Hartheim, který se nachází pár kilometrů od města Linz, bylo ve čtyřicátých letech 20. století v rámci tajného nacistického projektu „T4“ zavražděno přibližně 18 000 lidí s tělesným nebo duševním postižením. Měli jsme tak šanci si od místního průvodce poslechnout, jak celý proces probíhal. Teprve až když člověk stojí na místě, kde se takové zločiny páchaly, dokáže se plně vcítit do kůže lidí, kteří si tím vším kdysi prošli. Po krátké besedě jsme společně odjeli do hlavního města Rakouska – Vídně.

Hned odpoledne jsme s našimi rakouskými a německými kamarády vyrazili poznávat historické centrum tohoto města. Pedagogové nás rozdělili do skupin, které tvořili studenti ze všech tří gymnázií, takže jsme se i lépe poznali. Večer pak následovala společná diskuze o tom, co jsme během pondělí zažili. Druhý den ráno jsme po snídani odešli přímo do vídeňské židovské čtvrti. Zavítali jsme do místní architektonicky zajímavé synagogy, kterou nás prováděl sám rabín. Dozvěděli jsme se celou řadu informací o židovských zvycích a jejich životním stylu. Věděli jste například, že M&M’s jsou košer? Odpoledne jsme se v prostorách synagogy setkali s velmi vzácným člověkem – paní Helgou Kinsky. Bylo nesmírně zajímavé poslouchat dojemné vyprávění této příjemné dámy, která během druhé světové války přežila hrůzy Terezína i Osvětimi. Její nejbližší příbuzní už takové štěstí neměli. Velice živě a poutavě nám přiblížila atmosféru tehdejší složité doby. Všichni jsme ustrnuli nad tím, čím si tato skromná dáma musela projít.

Po přespání ve vídeňském hotelu jsme odjeli na společný oběd do Rohrbachu a rozloučili jsme se. Náš projekt nekončí! Už v únoru 2019 pojedeme se stejnou partou do Norimberku, kde se po druhé světové války konaly soudní procesy s nacistickými zločinci.

 

Vojtěch Scheicher, 4.SZpět na seznam článků ...

Autor: Šulistová Ilona | 855 přečtení | 24. 01. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Září  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS