Nová jídelna – ptačí :)

Většina ptačích druhů, které u nás hnízdí, odlétá během podzimu do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Jsou však také ptáci, které považujeme za stálé, ale ve skutečnosti část u nás hnízdící populace na zimu odlétá a místo nich přilétají nebo protahují jejich soukmenovci ze severní a severovýchodní Evropy. Mezi takové druhy patří např. sýkora koňadra, kos černý, pěnkava obecná nebo zvonek zelený. Další skupinou jsou ptáci hnízdící na severu Evropy, kteří se u nás nepravidelně v různých počtech v zimě objevují. Typickými představiteli jsou brkoslav severní, pěnkava jikavec nebo drozd cvrčala. Ptáci přečkávající u nás zimu rádi přijmou naši pomoc především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou.

Co jim můžete nasypat?

Použít můžete jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze koupit přímo speciální míchané směsi semen. Dále jsou vhodné kupované  tukové koule pro ty druhy, co před zrním dávají přednost hmyzu.

V přírodě můžeme na podzim nasbírat různé plody a bobule:
jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, šípky či svídy, semínka bodláků apod.

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout pouze ovesné vločky, syrové maso nakrájené na kousíčky, strouhanou mrkev, celé jablko, vnitřní sádlo nebo neslaný lůj. Lůj neboli živočišný tuk nejlépe hovězí, ale i skopový, použitelný je také tuk králičí. Naopak vepřové sádlo ptáci dobře nepřijímají.

Co jim nedávat: slané pečivo, kořeněné a uzené výrobky, zbytky jídel a vašich svačin, slaninu. Taková potrava totiž ptákům způsobuje zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

Pravidelně odstraňujeme i ptačí trus, slupky semínek a případné kazící se zbytky.

Přikrmování lze považovat za doplňkovou metodu ochrany ptáků, kterou je třeba provozovat s mírou a rozumně (nekrmit vyloženě škodlivým a zkaženým krmivem či v létě, kdy si potravu ptáci obstarají sami), současně i za pozitivní způsob, jak se s ptactvem blíže seznámit.

Přikrmovat můžete od listopadu až do konce března. Není důležité najednou nasypat moc, ale dosypávat pravidelně.

Chcete-li se dozvědět více:

https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/jak-spravne-prikrmovat/

http://www.nasiptaci.info/clanky/jak-prikrmovat-ptaky/

 

Všem, kteří si vzpomenou a nasypou do krmítka, předem děkuji.

Katarína Nováková

Zpět na seznam článků ...

Autor: Nováková Katarína | 784 přečtení | 14. 01. 2019

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS