Energetická olympiáda - finále


V pátek 16.listopadu se na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze konalo finálové kolo energetické olympiády. Dopoledne si soutěžící vyslechli přednášky, seznámili se se soutěžními tématy a jedno z nich si zvolili ke zpracování. Po obědě v Café Prostoru v Národní technické knihovně se odebrali do Noční studovny, kde pracovali na projektu ke zvolenému tématu. Pomáhali jim mentoři, z nichž mnozí přednášeli v dopoledním bloku. Práce na projektech (na vlastních počítačích) trvala zhruba od 12:30 do 15:45, kdy musely být projekty odeslány e-mailem porotě. Spolu s tím si studenti připravili powerpointovou prezentaci. Po rychlém přesunu zpět do posluchárny na FELu začaly v 16 hodin samotné prezentace jednotlivých týmů v předem vylosovaném pořadí.


Prezentace nesměla překročit 5 minut a byla pečlivě sledována nejen porotou, ale i ostatními týmy, které se za pochodu učily umění prezentace od svých předřečníků.


Spoustu zajímavých informací najdete v článku https://www.novinky.cz/veda-skoly/489636-energeticka-olympiada-cvut-ma-prvni-viteze-gymnazisty-z-prahy.html.


A naše postřehy, dojmy, zážitky…? Byla to velmi pěkná akce. Nesmírně náročná, sraz byl mezi osmou a devátou ráno a fakultu jsme opouštěli ve 20 hodin.


Velmi zajímavá – různé způsoby výroby elektrické energie od klasiky v tepelných elektrárnách až po fotovoltaiku, distribuci elektrické energie,  péči o přenosovou soustavu, chytré domy, elektromobily, roboti… Velmi, velmi zajímavé.


Hodně poučná. Prezentovat před plnou posluchárnou tak náročná témata nebylo vůbec lehké a možnost si to vyzkoušet byla velmi cenná zkušenost. Studenti si ověřili, že nejenom obsah, ale i forma je důležitá. Být dobře oblečen, oslovit porotu i posluchače, představit svůj tým i zvolené téma a mluvit tak, abych zaujal a pochopitelně mít nosné myšlenky… to vše se cenilo, to vše hrálo roli při rozhodování poroty.


Z 29 týmů postoupivších do celostátního kola jsme nezapadli. První tři  - honorovaná a pěknými cenami obdařená – místa získaly týmy ze dvou pražských gymnázií a ze Znojma, dvě zvláštní ceny poroty získaly dva týmy Gymnázia J.V.Jirsíka v Českých Budějovicích. V další skupině pochválených – a diplomem oceněných týmů - už byl i náš SG team ve složení Michaela Kučerová, Tomás Duspiva a Vojtěch Strouha. Vybrali si téma „elektromobilita“ a snažili se najít řešení problému s bateriemi. Nejenom čím je nahradit (kondenzátory), ale taky zda zcela nebo jen částečně, jak to bude s dobíjením, jak řešit ekologickou náročnost při výrobě i likvidaci, jak výhodné to bude z ekonomického hlediska…Byla to velmi pěkná práce, leč úroveň soutěžících týmů byla obecně hodně vysoká a jak sami naši studenti shrnuli: „ práce se nám povedla, mezery jsme měli v prezentaci“. Shrnuto a podtrženo: byli jsme v první čtrnáctce z 29 finálových týmů a z 298 všech zúčastněných týmů v celé soutěži. To je velmi pěkný výsledek a jsme na něj hrdi. Všem třem soutěžícím gratuluji!!!

Zpět na seznam článků ...

Autor: Čechová Eva | 1199 přečtení | 23. 11. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30     
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS