Dopis Ludwigu van Beethovenovi aneb hudebkáři 5.O a 3.S opět s Jihočeskou filharmonií

Začal nám školní rok. Říká se, že každý začátek je těžký. Cítíme-li však v našem snažení smysl, vše jde snadno. Didaktika, věda o tom, jak dobře nebo smysluplně předávat vědění nebo i zkušenosti, nabádá učitele i žáky k využívání mezipředmětových vztahů. A tak jsme skloubili češtinu s hudebkou.


Ve středu 19.9. jsme se vydali na generálku JF do Českých Budějovic poslechnout si Beethovenovu hudbu, abychom v hodinách slohu mohli slavnému skladateli napsat dopis. Část dopisu Julie Kroupové si nyní můžete přečíst:


Milý Ludwigu van Beethovene,


ještě asi před týdnem jsem o Vašem životě a díle moc nevěděla. Samozřejmě mi bylo známo, že jste byl významným hudebním skladatelem. Znala jsem Vaši skladbu Pro Elišku a ve filmech jsem zaslechla i něco z Vaší Osudové. Více jsem se o Vás dozvěděla minulý týden v pátek při hudební výchově. Připravovali jsme se totiž na cestu do Českých Budějovic, abychom si poslechli něco z Vaší tvorby. Upřímně jsem nevěděla, co od toho čekat. Asi i proto, že jsem koncerty klasické hudby nikdy nevyhledávala, a když si moji rodiče někdy pouštěli skladby Smetanovy, Dvořákovy nebo Mozartovy, obvykle jsem hudbu nevnímala. Myslela jsem si, že tento styl hudby se hodí spíš pro starší generaci.


Cestou do Budějovic jsem trochu přemýšlela, jestli se na koncertě nebudu nudit. Koncert trval hodinu a půl a slyšeli jsme mimo jiné Císařský koncert pro klavír a orchestr. Nakonec se mi muzika k mému překvapení líbila a uvědomila jsem si, že klasika může někdy zaujmout i mladší lidi jako jsme my. Po návratu domů jsem se rozhodla zjistit si informace o Vašem životě. I když jste žil jen 56 let, stihl jste si projít mnohými těžkými situacemi. Již Vaše dětství zdaleka nebylo snadné. Já si neumím představit, jaké by to bylo žít s Vaším otcem, alkoholikem. V 17 letech přijít o maminku a pak se ještě starat o celou rodinu. Dalším příkořím, které si, myslím, málokdo umí představit, byla Vaše postupně sílící hluchota.


Je obdivuhodné, že i přes tohle všechno jste dosáhl velkého úspěchu a složil jste melodie, které si ještě dnes po třech stoletích rádo poslechne mnoho lidí po celém světě.


S pozdravem


Julie Kroupová


Šárka Kodýmová


učitelka českého jazyka a hudební výchovy
Zpět na seznam článků ...

Autor: Kodýmová Šárka | 766 přečtení | 24. 09. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS