ERASMUS - EEYP 2018 (Erasmian European Youth Parliament 2018 in Prague)

V minulém školním roce (tzn. únor 2018) se studenti našeho gymnázia zúčastnili prestižního programu PEPY, který byl odvozen studenty Gymnázia Na Zatlance v Praze od původního programu ERASMUS - EEYP financovaného prostřednictvím programu Erasmus.

 


Byla to naše premiérová účast na podniku podobného významu a naše gymnázium se tak zařadilo do prestižního klubu vybraných evropských středních škol. Cílem bylo tedy seznámit se s formátem (ten je téměř totožný pro oba programy PEPY i EEYP), obsahem a principem celého projektu ve zmenšeném formátu PEPY, tzn. pouze za účasti studentů z několika středních škol České republiky a Švýcarska.

 


Nyní se našemu gymnázium dostalo té cti, že jsme byli přizváni k účasti na plnoformátovém programu ERASMUS – EEYP 2018 v termínu od 2. do 7. listopadu 2018za masivní účasti studentů/delegátů z mnoha zemí (Německo, Švýcarsko, Rumunsko, Velká Británie, Irsko, Slovensko, Česká republika apod., a v neposlední řadě i zakládajícího Rotterdamského gymnázia z Nizozemí). Předpokládá se účast cca. 100 delegátů a naše gymnázium získalo kontingent pro 5 až 7 delegátů, což lze považovat za ohromný úspěch, také díky výsledku práce našich studentů při účasti na minulém programu PEPY…

 


Účelem celého projektu je poskytnout studentům pracovní prostředí totožné s formátem Evropského parlamentu. Jednotliví studenti pracují jako delegáti v jednotlivých 7 výborech (např. Výbor pro ekonomiku, Výbor pro obranu a zahraniční vztahy, apod), ve kterých pracují společně s delegáty ze všech ostatních účastnických zemí. Cílem práce jednotlivých výborů je pracovat na vybraném aktuálně palčivém tématu ze současné agendy Evropského parlamentu. Společným průsečíkem práce všech členů výboru je VYTVOŘENÍ NÁVRHU SPOLEČNÉ REZOLUCE, která je kompromisem delegátů všech zúčastněných zemí. Poslední den projektu je věnován zasedání VALNÉHO SHROMÁŽDĚNÍ, které postupně schvaluje/zamítá jednotlivé návrhy rezolucí.

 


Schválené rezoluce jsou následně předány odpovědným činitelům Evropského parlamentu a slouží jako podklad pro další práci Evropského parlamentu, popř. pro další jednání členských zemí Evropské unie v souladu s danou rezolucí. Oficiálním jazykem projektu ERASMUS – EEYP 2018 je angličtina.

 


Bez ohledu na úroveň znalostí a jazykovou vybavenost jednotlivých participujících studentů (tzn. delegátů) je celý program zaměřen na zdokonalení osobních dovedností (např. schopnost vyjednávání, schopnost obhájení vlastních postojů, schopnost jasné formulace svých postojů, schopnost vyslechnout protistranu, schopnost činit kompromisy a v neposlední řadě i schopnost důkladné přípravy ještě před samotným zahájením projektu apod.). Celého projektu se také účastní odborní poradci, obecně respektované osobnosti národní i mezinárodní politické scény a také odborníci na problematiku jednotlivých výborů. Delegáti mají tudíž možnost konzultovat své průběžné závěry se špičkovými odborníky a korigovat postup práce výboru tak, aby maximalizovali šanci na schválení svého návrhu rezoluce valným shromážděním.

 


Co se týče dalšího rozvoje osobnostních, jazykových a odborných dovedností jednotlivých delegátů, program ERASMUS – EEYP 2018 je mimořádným přínosem pro každého účastníka, protože dokonale similuje práci Evropského parlamentu, nabízí účastníkům řadu seminářů a workshopů z oblasti mezilidské komunikace, psychologie, sociálních dovedností apod., a v neposlední řadě je mimořádným impulzem pro rozvoj jazykových dovedností v anglickém jazyce.

 


Účast v programu ERASMUS – EEYP 2018 doporučuji ambiciózním studentům, kteří se zajímají o politický život na úrovni národní i o budoucí vývoj Evropské unie v nejrůznějších rovinách. Je vhodný také pro studenty, kteří touží zdokonalit své znalosti anglického jazyka a prohloubit své povědomí o aktuálních odborných tématech ovlivňujících současnou společenskou situaci v Evropské unii. Program je také určen studentům, kteří jsou zastánci hodnot Evropského společenství a chtějí se aktivně účastnit dalšího rozvoje Evropské unie.

 


Další informace jsou všem k dispozici na odkazu https://pragues.wixsite.com/eeyp2018prague nebo osobně v kabinetě jazyků vedle učebny informatiky na 4. poschodí (Petr Zahradník).

 


Pokud máte zájem o účast na projektu ERASMUS – EEYP 2018, přihlašte se bez zbytečného odkladu v kabinetě jazyků u vyučujícího Petra Zahradníka.erasmus.png, 44kB

Zpět na seznam článků ...

Autor: Zahradník Petr | 982 přečtení | 04. 09. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS