Hudební výchova na naší škole aneb s hudebkou za prožitky

Už mnohokrát jsem psala o tom, jak důležité je umění a kultura pro náš emocionální vnitřní svět, i o tom, jak klikatá je cesta k artificiální neboli vážné hudbě. My jsme se na ni letos zase vydali!


Navázali jsme spolupráci s operou Jihočeského divadla a v říjnu jsme navštívili generálku La traviaty. Romantická opera G. Verdiho patří mezi nejpopulárnější tituly operního repertoáru. Před představením jsme besedovali s Františkem Řihoutem, dramaturgem opery a Tomášem Studeným, šéfem opery JD, a tak nás moderní kostýmy, minimalistická scéna a režie pracující se symbolikou nadchla a okouzlila. Úplně na konec nás ohromil výkon barytonisty Svatopluka Sema. Škoda, že jsme nesměli tleskat. Ale generálka, to je vlastně zkouška, kde se vše ještě mění a dopilovává a dirigent potřebuje tvůrčí klid.


Všichni hudebníci (kromě našich benjamínků, na které příští rok čekají „speciální“ pořady) měli možnost poznat veskrze profesionální těleso našeho kraje, Jihočeskou filharmonii. Na dopoledních zkouškách přineslo provedení skladby současného autora, které vždy zaznělo ve světové premiéře, zcela unikátní zážitek. Mnohdy byl skladatel osobně přítomen a do nácviku „svého“ díla často zasahoval. Dívčí část studentstva ocenila i charisma mladého skladatele Lukáše Sommera a energii a mužné vzezření vynikajícího českého hobojisty Viléma Veverky. Nejvíce nás zasáhly Straussovy Metamorfózy. A největším překvapením byla marimba, bicí melodický nástroj pocházející pravděpodobně z Mexika. Cécile Boiffin zahrála svoji skladbu s virtuozitou a my jsme ani nedýchali. A byli jsme pyšní, že jsme prvními posluchači skladby na světě!


Šárka Kodýmová


Zpět na seznam článků ...

Autor: Kodýmová Šárka | 896 přečtení | 26. 06. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS