Naši sousedé

V letošním školním roce se studenti českokrumlovského gymnázia zapojili do projektu Naši sousedé. Tento projekt probíhal pod vedením organizace Post Bellum v jižních Čechách poprvé. Zapojilo se do něj 10 středních škol.


Dokumentaristický tým studentů z 1S a 5S se půl roku připravoval na prezentaci vzpomínek svého pamětníka, pana Přemysla Hořejšího. V prvé řadě ho museli osobně navštívit na jeho statku v Chlumu u Křemže a natočit dvouhodinový rozhovor, ze kterého pak vytvořili kratičkou rozhlasovou reportáž a následně i scénář pro krátký film. Na mediálních workshopech se setkali s profesionály, a tak se velmi zajímavou formou dověděli mnohé o práci novinářů i dokumentaristů. Vedle toho vytvářeli album, ve kterém doplňovali osobní fotografie archivními dokumenty. Tím nejcennějším bylo určitě poznání samotného příběhu pana Hořejšího, milovníka jezdeckých koní. Čím déle s ním pracovali, tím více si uvědomovali jeho morální poselství, které se nakonec vešlo do titulu: „Příběh pana Hořejšího, muže, který se nenechal vyhodit ze sedla“.


V úterý 19. června se v přednáškovém sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích uskutečnila slavnostní prezentace příběhů. Pan Radek Gális, koordinátor celého projektu je představil takto:


„Pan Stanislav Češka z Dobré Vody u Českých Budějovic vyprávěl studentům o těžké službě u PTP. Pan Bruno Grötschel z Českých Budějovic vzpomínal na dětství prožité během války v Berlíně. V Berlíně byl za války totálně nasazen a desítky náletů zde zažil i pan Karel Jakeš z Rudolfova. Pan Přemysl Hořejší z Chlumu u Křemže i pan Adolf Vondrášek z Mirovic vzpomínali na zemědělská hospodářství, o která v 50. letech při násilné kolektivizaci jejich rodiče přišli. O své zážitky z vyhnání z kláštera v 50. letech a následné působení v pohraničí se podělila řádová sestra Teodora Helena Kubínová z Českých Budějovic. Pan Bedřich Pingitzer z Českého Krumlova připomněl potlačování undergroundu a neoficiální kultury během tzv. normalizace. Nacistickou perzekuci a hon na židovské obyvatele zažila za války Alena Popperová z Českých Budějovic. Dlouhou cestu k oltáři má za sebou tajně vysvěcený kněz P. Josef Xaver Kobza z Písku, za války totálně nasazený a po válce pétépák i politický vězeň. Pan Josef Wála z Písku vyprávěl o rodinném penzionu U Honzíčka i o ústrcích, kterých se smíšeným česko-rakouským rodinám dostávalo po válce.“V konkurenci těchto velmi silných příběhů jistě potěší 3. místo, které si Kristýna Litvanová odvezla za celý náš soutěžní tým (Rosálie Klosseová, Kateřina Litvanová, Jolana Hurná, Adéla Dočkalová a Jan Augustin). Film i album představila na výbornou.


Všechny dokumenty našich studentů najdete na webu http://www.pribehynasichsousedu.cz/jihocesky-kraj/jihocesky-kraj-2017-2018/


Jana Dvořáková
Zpět na seznam článků ...

Autor: Dvořáková Jana | 629 přečtení | 22. 06. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Únor  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28    
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS