Historická exkurze do Polska očima Jiřího Kuchaře (7.O)

Velikonoční pondělí ani neskončilo a my jsme společně se studenty 5.S a III. ročníku nastoupili okolo půl jedenácté večer do autobusu a pozvolna jsme se rozjeli směr Brno – Ostrava – Osvětim. Počátek zájezdu k milému překvapení našeho skvělého pedagogického dozoru (Jana Palkoviče a Jaroslava Krále) nepředstavoval žádné závažnější problémy. Nutno podotknout, že odjezd byl stanoven (kriticky) na Velikonoční pondělí, a tak nikdo nemohl moc předvídati, v jakéže formě se dostaví. Snad jen Martin Mráz, jakožto náš plnohodnotný účastník zájezdu, před odjezdem hlásil, že se chvilku pozdrží a dorazí o chvilinku později. Žádný problém! V moment, kdy na palubě autobusu nebylo jednoho volného místa, nic nebránilo k podání pokynu řidiči - "Můžeme jet". 

 

Cesta probíhala velice hladce bez sebemenších komplikací. Většina posádky poklidně relaxovala u poslechu hudby, či u filmu. Možná by se dalo namítat, že když jede "třeťák", čeká vás opravdová a velice vzrušující jízda, která nemá nikdy jasného konce, ale pro tentokrát to bylo jinak! V autobuse byl opravdu klid a to zejména "septimáni" a "esáci" ocenili! Dozor samozřejmě také! Odbila sedmá hodina ranní a my jsme se za východu polského slunce ocitli na velmi specifickém místě, kterým byl největší nacistický koncentrační tábor na světě Osvětim (Auschwitz). Po seznámení s průvodcem Robertem, který nás od úterního rána po celé dva dny doprovázel, jsme se odebrali na prohlídku samotného koncentračního tábora. Pro všechny účastníky naší výpravy to byl velmi emotivní zážitek, který nám v paměti zůstane snad, až do smrti.

 

Po prohlídce Osvětimi jsme se pomalu přesunuli do třetího největšího města Polska (podle počtu obyvatel) – (do) Krakova. V samotném Krakově jsme se nejdříve ubytovali a poté jsme se vydali do samého jádra tohoto historického města, které je stejně jako Český Krumlov na seznamu Světového dědictví UNESCO. Prohlídka města s velmi kvalitním a podrobným výkladem od průvodce Roberta byla velmi náročná. Mnoho z nás po třech hodinách chození už nemělo kde brát energii, což byl trochu problém! Okolo šesté hodiny jsme na náměstí, na které při pohledu na rozkvetlé květiny už i jaro zavítalo, dnešní den ukončili. Poté již následovalo pouze odebrání se na večeři do místních restaurací, a okolo jedenácté večerní jsme všichni zaslouženě zalehli do svých postelí. Všichni toho měli po celodenním programu opravdu dost a nikdo neměl ani touhu ponocovat!

 

Ve středu jsme se po snídani odebrali do nedalekého městečka – Wieliczka. Půvabné městečko, pod kterým se nachází solný důl, který je známý po celé Evropě. Za zmínku určitě stojí, že důl je v podstatě nepřetržitě otevřen již od 13. století a patří k nejstarším solným dolům vůbec. Ten úplně nejstarší se nachází v nedaleké Bochnii. Čekala nás opravdu obohacující prohlídka celým areálem dolu, ve které jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí. Po poledni jsme se vydali na cestu zpět do našich domovin, která sice není krátká, ale v porovnání s výjezdy do Francie či Španělska, nepředstavuje v podstatě nic. 

 

Rád bych za všechny účastníky výletu poděkoval Janu Palkovičovi a Jaroslavu Královi, že pro nás přichystali skvělý výlet, který jsme si všichni do posledního momentu užívali!

 

Jiří KUCHAŘ, 7.O 


Zpět na seznam článků ...

Autor: Palkovič Jan | 1206 přečtení | 05. 04. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS