Maraton psaní dopisů 2017

Druhý ročník akce Maraton psaní dopisů – Write for Rights probíhal v týdnu od 11. do 15. prosince. V loňském roce se touto akcí podařilo zlepšit situaci peruánské farmářky Máximy.  Ministr spravedlnosti po doručení 150 000 dopisů potvrdil, že dohlédne na její ochranu před útlakem a zastrašováním ze strany těžařů s okolních dolů. Více k případu najdete zde.


Letos Amnesty International zaměřila pozornost pisatelů na 6 případů:


  • Nevyšetřená vražda Xulhaze Mannana, který založil první a jediný časopis pro sexuální menšiny v Bangladéši.
  • Mladí muži na Jamajce, kteří jsou zabíjeni policisty. Příčinou je často pouze rastafariánský vzhled. To byl i případ bratra Shackelie Jacksonové, která nyní bojuje za spravedlnost pro všechny, kteří se stali obětí policie.
  • Palestinci Farid a Issa, jež byli pronásledováni za účast na pokojném protestu v Hebronu.
  • Čadský internetový aktivista a otec sedmi dětí, který byl uvězněn a týrán za kritiku korupce čadské vlády na Facebooku. Hrozí mu za to doživotí.
  • Pronásledování čínské právničky Ni Ju-lan, která hájila násilně vystěhované lidi, jejichž domovy byly zbořeny například v souvislosti s OH v Pekingu v roce 2008. Po brutálním bití ve vazbě skončila na invalidním vozíku a přišla o domov.
  • Clovis Razafimalala je milovník madagaskarského deštného pralesa a bojovník proti pašování palisandrového dřeva. Za to byl zkorumpovanou madagaskarskou vládou nespravedlivě odsouzen.

Nejvíce studenty oslovil právě případ z Madagaskaru. Ministru spravedlnosti i stíhanému aktivistovi poslali 34 dopisů. Velkou pozornost věnovali také zabíjení mladých chudých mužů na Jamajce, osudu čadského aktivisty a pronásledování čínské právničky. Celkově napsali 87 dopisů, více než třetinu z nich také opatřili známkou.


Na prvním místě děkuji všem studentům, kteří sepsali oficiální výzvy prezidentům, premiérům či ministrům, nebo dopisy solidarity pronásledovaným a jejich rodinám.


Dále bych chtěla poděkovat kolegům angličtinářům a francouzštinářům, kteří k tomu studenty ve svých hodinách motivovali. Jmenovitě a v abecedním pořadí jsou to Petra Březinová, Diana Dvořáková, Monika Janovská, Pavlína Kroupová, Markéta Novotná, Geert van Overloop a Standa Soukup.


Václava Šnokhousová
Zpět na seznam článků ...

Autor: Šnokhousová Václava | 364 přečtení | 02. 01. 2018

Informační e-mailVytisknout článek
Webmail
Office 365
Kalendář
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS