Proběhl pátý ročník Matematického maratonu

A je to za námi... stejně jako každý rok chodí Ježíšek a Mikuláš, na naší škole probíhá poslední týden kalendářního roku akce Matematický maraton. Akce je určena pro šikovné matematiky z vyššího gymnázia. Podstatou akce jsou soutěže, přednášky, počítání, luštění, hádání...

 

Jak Maraton proběhl letos?

 

Chtěli jsme začít stejně, jako každý rok - rozlosováním týmů. Jenže záměr nám narušilo 7 Medvíďat. Sboristé trvali na tom, že musejí být v jednom týmu. Takže jsme losovali jen tři týmy.

 

Týmy si vymyslely následující názvy (organizátoři nenesou žádnou odpovědnost za názvy týmů):

 

Konopárum babárum - sboristé - Michal Dolanský, Michal Kalista, Petr Hrubeš, Lenka Špilínková, Eva Kopřivová, Fanda Dvořák, Tomáš Velek)

 

 Absurdno - Honza Hrubeš, Johanka Žižková, Klára Oklešťková, Dan Pivoňka, David Beran, Martin Pučil

 

Aeirai - Martin Mráz, Berny Maříková, Míša Pavlišová, Radovan Růžička, Martin Paráček, Filip Temiak

 

Zbyněk Vrba (ne, opravdu jsem nechtěl takový název, ale trvali na tom) - Karolína Kučerová, Marek Talíř, Roman Lebeda, Tomáš Duspiva, Kristýna Ratajová, Vojta Pils.

 

1) Začali jsme soutěží Náboj, jde o to, kdo spočítá nejvíce příkladů, za každý vyřešený příklad dostává tým nový příklad. Výborně si vedli Konopárum babárum a zslouženě po Náboji vedli soutěž.

 

2) Letošní maraton jsme zaměřili na důkazy. Soutěž o nejrychleji provedené důkazy zaujala především týmy Absurdno a Zbyněk Vrba. Soutěž se trochu vyrovnala. Pro zpestření jsme si ukázali základy teorie chaosu, vysvětlili si, co jsou to bifurkace, jak vznikají, co je to Feigenbaumova konstanta a Serpinského koberec.

 

3) Následovalo téma matematické indukce a za důkazy indukcí jsme opět rozdělili několik bodů. V bleskovkách (krátké důkazové příklady) zabodovaly téměř všechny týmy.

 

4) Odhady - na tabuli se objeví výraz a úkolem je trefit se co nejblíže. Skvěle si v této soutěži vedli Filip Temiak a Martin Pučil, kteří, ač mladší než ostatní účastníci, získali pro své týmy mnoho bodů. V této soutěži naprosto odpadl tým Konopárum babárum, který získal za celou soutěž pouhých 8 bodů (ostatní týmy získaly 71 (ZV), 54 (Absurdno) a 41 (Aeirai) bodů)

 

5) Tradiční rozhodující moment matematického maratonu - šifry. Letos byly šifry velmi vyrovnané, vlastně v nich nikdo nezískal nějaký veliký náskok. Každá šifra byla vyluštěna, některé šifry dokonce vyluštily všechny týmy. Občas sice zaznělo, že obtížnost té které šifry je až zlomyslná, ale nakonec byly vyřešeny všechny.

 

6) Magický čtverec je útvar, který je vyplněný po sobě jdoucími čísly tak, že součty ve všech řádcích a sloupcích jsou stejné. Co když ale uvažujeme magický šestiúhelník? Dá se ukázat (a ukázali jsme si), že takové jsou dva - jeden tvořený jediným políčkem a jeden o straně 3.

 

7) Na závěr opět Náboj. Jeden by si myslel, že po celodenním zápřahu budou soutěžící tak unavení, že už nespočítají nic. Opak byl pravdou! Týmy spočítaly více příkladů než ráno a Konopárum babárum opět jednoznačně dominovalo.

 

A jak soutěž dopadla celkově? Vyhrál Zbyněk Vrba (znovu, název opravdu není z mé hlavy), druhé skončilo Absurdno, třetí Konopárum babárum (díky vynikajícím výsledkům v Náboji) a čtvrtí skončili Aeirai. Ale o to vlastně ani tak nejde - diplom a odměnu (děkujeme paní Kurkové) dostali všichni. 

 

Nejlepší na celé akci bylo to, že od začátku do konce bylo z účastníků vidět odhodlání a snaha vyřešit vše, co se jim předhodí. Skvěle se předvedli nejmladší účastníci, velmi pěkně se ukázali i tahouni z vyšších ročníků.

 

Děkujeme všem zúčastněným za výbornou atmosféru a pozitivní přístup a těšíme se  s Matematickým maratonem na viděnou zase příští rok! Schválně, jestli se Karolíně podaří vyhrát maraton 6x za sebou.

 

ZV 

 


Zpět na seznam článků ...

Autor: Vrba Zbyněk | 632 přečtení | 23. 12. 2017

Informační e-mailVytisknout článek
Webmail
Office 365
Kalendář
<<  Prosinec  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31       
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS