Proběhl druhý ročník matematického maratonu

Matematický maraton - už jen z toho názvu jde strach, vždyť to bude spousta matematiky!

 

Pravda, spousta matematiky to je, vždyť jde o 10 hodin čistého času, ale není třeba mít strach. Letošního ročníku se zúčastnilo 29 studentů od tercie výše a stálo to za to! Co vlastně zažili?

 

Úvod - uvítáme, rozdělíme do týmů tak, aby každý tým měl kapitána maturanta, týmy si vymyslí názvy. Letos soupeřily následující týmy:

 

Mluvící pomeranč (Honza L., Kačka, Kristýna, David, Roman, Bára, Patricie)

Pašíci (Sam, Matouš, Honza H., Michal P., Pavel, Tomáš D., Dan)

Absinťi  (Martin K., Jirka, Leo, Andrea, Drahoš, Míša, Tomáš N.)

To nebylo pět minut (Ivča, Karolína, Martin, Berny, Anička, Michal D., Kuba, Tomáš P.)

 

Těsně po úvodu - začínáme svižně soutěží na způsob Náboje. Týmy dostanou úlohy a za každou správně vyřešenou dostanou ... další úlohu. Po hodině počítání rozdělíme body, soutěž je vyrovnaná a pokračujeme.

 

Operace operace - zvyšujeme obtížnost. Týmy mají za úkol ze zadaných výsledků velmi exotických číselných operací uhodnout, co operace dělá. Očekávali jsme, že takové úlohy budou pro studenty velmi obtížné, ale byli jsme velmi mile překvapeni. Týmy získávaly body jako na běžícím pásu a dramatické rozuzlení stálo za to. 

 

Přednáška číslo 1 - Jak se povede přejít na druhou stranu Möbiovy pásky? Co se stane když ji rozstřihneme? Jak vypadá láhev, která nemá vnitřek? Co je to graf? Jak vyřešit problém čtyř barev? Co když kreslíme grafy na balonek? A co na polystyrenový věnec? Toto a spousta dalšího zaznělo v první přednášce dne. Zkusili jsme si slepovat, rozstřihávat, protahovat, pomalovávat, zkrátka topologie v praxi.

 

Po pauze na oběd přichází přednáška číslo 2 aneb 12 úloh, které otřesou vaším vnímáním - Co je to problém Montyho Halla? Proč není jednoduché rozdělit výhru nedohrané hry? Jak ubytovat nekonečně mnoho lidí do hotelu s nekonečně mnoha pokoji a proč proboha nelze ubytovat všechna čísla z intervalu (0;1)? Jak obarvit komplexní čísla a získat tím Mandelbrotovu množinu a jak to souvisí s pobřežím Anglie? Co jsou to teleskopické součty a součiny? A co chudák šatnářka, když rozdá kabáty náhodně a ne podle čísel?

 

Šifrovaná šipkovaná - Již podruhé a jistě ne naposled pobíhaly naše týmy po škole a hledaly v šifrách odpovědi na to, kam se vydat za další šifrou. Všech 7 obtížných šifer vyřešených za kratší čas než jednu hodinu je neskutečně dobrý výsledek, který vlastně rozhodl soutěž.

 

Turnaj ve hře Barevné čtverce - pravidla jednoduchá - výhra = bod pro tým. Až překvapivě vyrovnaný turnaj ve hře, která jen zdánlivě nesouvisí s matematikou.

 

Přednáška číslo 3 - Cimrmanova teorie poznání, fyzikální cimrzákonya mnoho dalšího jako odlehčené zakončení velmi náročného celodenního programu.

 

Zvítězil tým s nejkurióznějším jménem, ale o vítězství vlastně ani tak nejde. Den strávený matematikou skončil poklidným popovídáním o sedminové elipse a my děkujeme všem zúčastněným za skvělou atmosféru, protože z nich od začátku bylo vidět natěšení a odhodlání spočítat nespočitatelné, rozšifrovat nerozšifrovatelné, pochopit nepochopitelné a vymyslet nemyslitelné, což je nejlepší přepoklad k úspěchu v matematice.

 

Ještě jednou děkujeme, je radost pro vás připravovat takové akce!

 

Do roka a do dne na shledanou, na viděnou, na spočetnou.

 

Matematice zdar, topologii zvláště, loučí se s vámi organizátoři, čajovařiči, příkladorozdávači, přednášející, zlomyslní zašifrovávači a reportéři

 

Š. Adamcová , Z. Vrba

 

 

 

 

 

 


Zpět na seznam článků ...

Autor: Vrba Zbyněk | 1238 přečtení | 17. 12. 2014

Informační e-mailVytisknout článek
Starý email
Office 365
Kalendář
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   
Redakční systém
Login:
Heslo:

Generováno systémem phpRS