Sedmý ročník Matematického maratonu je za námi

Autor: Vrba Zbyněk <vrba(at)gymck.cz>, Téma: _Matematika, Vydáno dne: 20. 12. 2019

Proběhl sedmý den plný matematiky nazvaný Matematický maraton. Jak si letos vedly týmy a jak soutěž dopadla?

Již tradičně na naší škole platí, že "prosinec = matematika". Po výborných výkonech v matematické olympiádě přišel matematický maraton, kterého se letos zúčastnilo 24 studentů.

 

Matematický maraton, to je akce plná počítání, hlavolamů, přednášek, zajímavostí a šifer. Účastníci dobrovolně stráví ve škole celý den matematikou, spolužáci si ťukají na čelo, ale ti, kdo zažili, chápou, proč stojí za to obětovat jeden den matematice.

 

Jak probíhal letošní ročník?

 

Vylosovali jsme následující týmy:

 

Zbyněk Bříza - Petr Pomije, Filip Štěpánek, Matyáš Maleček, Jakub Kalista, Viktorie Holcová, Vítek Hakr

 

No...... - Vojta Fošum, Eva Kopřivová, Lukáš Proisl, Martin Kysela, Michal Kalista, Kiril Stěpanov

 

Favoriti - Tomáš Kupčák, Petr a Martin Pučilovi, Mikola Sokolovskyi, Pavel Koláček, Šimon Rada

 

Mráz asi nedorazí - Tomáš Duspiva, Jakub Sojka, Vojta Pils, Klárka Pavlišová, Barča Kneiflová, Matěj Sobotka

 

 Začali jsme soutěží typu Náboj - studenti počítají v týmech příklady, pokud je příklad správně, dostanou nový. Kdo spočítá nejvíce příkladů, vyhrál. V této soutěži si vedli nejlépe týmy No...... a Zbyněk Bříza, ale celkově byla soutěž velmi vyrovnaná, což platilo pro celý maraton.

 

Pokračováním byla krátká přednáška o matematických zajímavostech. Studenti se dozvěděli, co je to persistence čísla, co jsou dokonalá čísla, jak souvisí s Mersennovými prvočísly, jak vyřešit známe problémy - problém šatnářky a problém Montyho Halla a spoustu dalších.

 

Další částí byly bleskovky - krátké úlohy řešené v týmech. Všechny úlohy měly společné to, že potřebovaly dobrý nápad a jejich obtížnost rapidně klesla. Nejlepší nápady měli opět studenti z týmů Zbyněk Bříza a No......

 

Před obědem jsme si ještě stihli ukázat, jak fungují množiny bodů v rovině a jak je využít při řešení zapeklitých úloh. Tato část už byla pro některé velmi únavná - zapůsobila vidina oběda a 4 hodiny matematiky v kuse.

 

 Po obědě, plni sil, se studenti sešli na tradiční část maratonu - Šifry. Letos byly šifry dost obtížné, přesto z osmi šifer odolala jen jedna jediná. Sedm šifer bylo vyřešeno a nejlépe si vedl tým Mráz asi nedorazí. Tento moment byl začátkem obratu v celé soutěži.

 

Po šifrách jsme si lámali hlavu nad matematickými operacemi - ze zobrazených výsledků bylo třeba uhodnout, co operace dělá. Poslední tři operace byly nad síly soutěžících, ale zbývajících 7 se podařilo účastníkům uhodnout. V soutěži poměrně jasně dominoval tým Mráz asi nedorazí a dotáhl se tím na čelo soutěže (No......).

 

V další soutěži bylo třeba mezi 4 čísla vložit matematické operace tak, aby výsledek byl 7. Soutěž výborně rozjel tým No...... , ale po dalších kolech se soutěž značně vyrovnala a tak jsme měli opět na čele 3 týmy v těsném kontaktu. O tom, zda vyhrají No......Mráz asi nedorazí nebo

Favoriti, tak rozhodovala poslední část maratonu. Nejlépe měl rozjetou soutěž tým Mráz asi nedorazí.

 

V závěrečném Náboji se týmy vydaly z posledních sil a soutěž dopadla velice těsně. Tým Mráz asi nedorazí. v ní zvýšil svůj náskok a se 17 body zvítězil. Zbyněk Bříza a No......  měly shodně 11 bodů a o tom, že byli nakonec úspěšnější No...... rozhodl bleskový příklad, který jako první spočítal Kiril Stěpanov a zajistil tak svému týmu stříbrnou medaili. S 10 body se na čtvrtém místě umístil tým Favoriti.

 

Celý maraton trval 10 hodin a klobouk dolů před účastníky, že zvládli všechny nástrahy a ještě v pět hodin večer po devíti hodinách matematického soutěžení vydolovali zbytky sil a skvěle zvládli závěrečné počítání. Speciální zmínku věnuji nováčkům. Vždyť 11 z 24 účastníků bylo na svém prvním maratonu. Určitě přišly momenty, kdy byl program velmi náročný, ale celkově se drželi naprosto skvěle a těším se, že se v prakticky nepozměněné sestavě (letos se zúčastnili jen tři maturanti) doplněné o další nováčky sejdeme i za rok.

 

Děkujeme všem zúčastněným za skvělou atmosféru, vtipné připomínky, pohodový přístup, odhodlání řešit neřešitelné a poznávat neznámé. Za rok opět připravíme Matematický maraton a budeme se těšit na další skvělé výkony.

 

Děkuji také Ivče Špilínkové, pro kterou to byl druhý maraton v roli organizátora a pátý celkově, za skvělou pomoc při organizaci. 

 

Krásné svátky všem, kdo mají rádi matematiku i všem ostatním, za rok na viděnou!

 

ZV