Ohlédnutí za technickou exkurzí do Pardubic

Autor: Hejna Tomáš <hejna(at)gymck.cz>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 00. 00. 0000

Od úterý 26.3. do čtvrtka 28.3. se několik našich žáků zúčastnilo technicky zaměřené exkurze do Pardubic a okolí. Co všechno jsme navštívili si můžete přečíst v článku.

V rámci projektu Implementace krajského akčního plánu jsme navštívili několik velmi zajímavých míst v okolí Pardubic.  

 

V úterý 27.3. jsme vyjeli v 8:00 od budovy gymnázia. Na palubě autobusu bylo několik studentů našeho gymnázia a dále žáci partnerských ZŠ (ZŠ Vyšší Brod, ZŠ Větřní, ZŠ Za Nádražím, ZŠ Linecká,  ZŠ Chvalšiny, ZŠ Křemže). V poledne jsme si dali svíčkovou v pivovarské restauraci v Čáslavi a už jsme se těšili na návštěvu místního vojenského letiště. Přesně ve 13:00 si nás na bráně vyzvedl příslušník 212. taktické letky. Zavedl nás na místní "bar", kde nás čekala beseda s pilotem letounu L-159 Alca, který právě 212. letka používá. Žáci se dozvěděli jak vypadá den či týden pilota, jak často startují či jaké vzdělání potřebují. Zajímavá byla určitě i informace, že v české armádě máme i pilotku bojových letounů. Po této velmi zajímavé besedě jsme se přesunuli na hangár 211. letky, která využívá letouny Gripen.  Zde si žáci mohli prohlédnout tento nadzvukový letoun a dokonce se posadit do kokpitu. K dispozici bylo několik vojáků a debata trvala skoro 2 hodiny. Mezi tím si každý mohl dokonale prohlédnout letoun. Nezůstala snad žádná nezodpovězená otázka. Exkurze na vojenské základně patřila mezi nejlepší, které jsem jako pedagog zažil. PO 3 hodinách musíme základnu opustit a mířím do Hradce Kárlové do hotelu.

 

Ve středu ráno vyrážím do Kolína do automobilky TPCA (Toyota Citroen Peugeot Automobile), kde vyrábějí malé "kotrmelce". Někteří z nás mají již srovnání s automobilkou v Mladé Boleslavi a obě jsou zcela odlišné. V Kolíně jde celkově o menší prostory a vše je namačkané na malém prostoru. Podle některých žáků je to podobné klecovému chovu a naopak práce v Boleslavi je volný chov. Každopádně určitě bylo zajímavé vidět jak se vyrábějí automobily a že automobilky jsou zcela odlišné, ale princip práce je úplně stejný. Následoval přesun do Pardubic, kde nás čekal exkurze ve firmě Dekra. Místní zaměstnanci nejsou na školní skupiny úplně připraveni a šlo o stylově odlišnou exkurzi, než jsou všechny ostatní. Neměli jsme profesionální průvodce, ale žákům předváděli svou práci chlapi z praxe, kteří se zkoušením materiálů dennodenně živí. šlo o krásnou ukázku aplikace fyziky v praxi. Poslední středeční návštěva byla v pardubickém pivovaru Pernštejn. Zde jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku a žáci se dozvěděli vše o výrobě piva. 

 

 

 

 

Projekt „Implementace Krajského akčního plánu Jihočeského kraje I“, registrační číslo CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008367“ je spolufinancován Evropskou unií.