Nová jídelna – ptačí :)

Autor: Nováková Katarína <novakova(at)gymck.cz>, Téma: _Estetická výchova , Vydáno dne: 14. 01. 2019

Před okna jídelny jsem zavěsila ptačí krmítko. Byla to jedna z cen ve výtvarné soutěži Lesy a příroda kolem nás. Chvilku potrvá, než ho ptáci objeví a naučí se k němu létat. Pak ale budete mít možnost pozorovat a pronikat do tajů ptačího chování a leckdy teprve na krmítku spatříte druh, o kterém jste ani netušili, že může zavítat do naší blízkosti.Většina ptačích druhů, které u nás hnízdí, odlétá během podzimu do oblastí s příznivějším podnebím a s dostatkem potravy. Jsou však také ptáci, které považujeme za stálé, ale ve skutečnosti část u nás hnízdící populace na zimu odlétá a místo nich přilétají nebo protahují jejich soukmenovci ze severní a severovýchodní Evropy. Mezi takové druhy patří např. sýkora koňadra, kos černý, pěnkava obecná nebo zvonek zelený. Další skupinou jsou ptáci hnízdící na severu Evropy, kteří se u nás nepravidelně v různých počtech v zimě objevují. Typickými představiteli jsou brkoslav severní, pěnkava jikavec nebo drozd cvrčala. Ptáci přečkávající u nás zimu rádi přijmou naši pomoc především za tuhých zim se silnými mrazy a vysokou sněhovou pokrývkou.

Co jim můžete nasypat?

Použít můžete jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka), velice vhodná jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. V obchodech lze koupit přímo speciální míchané směsi semen. Dále jsou vhodné kupované  tukové koule pro ty druhy, co před zrním dávají přednost hmyzu.

V přírodě můžeme na podzim nasbírat různé plody a bobule:
jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, šípky či svídy, semínka bodláků apod.

Z potravin konzumovaných lidmi můžeme ptákům nabídnout pouze ovesné vločky, syrové maso nakrájené na kousíčky, strouhanou mrkev, celé jablko, vnitřní sádlo nebo neslaný lůj. Lůj neboli živočišný tuk nejlépe hovězí, ale i skopový, použitelný je také tuk králičí. Naopak vepřové sádlo ptáci dobře nepřijímají.

Co jim nedávat: slané pečivo, kořeněné a uzené výrobky, zbytky jídel a vašich svačin, slaninu. Taková potrava totiž ptákům způsobuje zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.

Pravidelně odstraňujeme i ptačí trus, slupky semínek a případné kazící se zbytky.

Přikrmování lze považovat za doplňkovou metodu ochrany ptáků, kterou je třeba provozovat s mírou a rozumně (nekrmit vyloženě škodlivým a zkaženým krmivem či v létě, kdy si potravu ptáci obstarají sami), současně i za pozitivní způsob, jak se s ptactvem blíže seznámit.

Přikrmovat můžete od listopadu až do konce března. Není důležité najednou nasypat moc, ale dosypávat pravidelně.

Chcete-li se dozvědět více:

https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/jak-spravne-prikrmovat/

http://www.nasiptaci.info/clanky/jak-prikrmovat-ptaky/

 

Všem, kteří si vzpomenou a nasypou do krmítka, předem děkuji.

Katarína Nováková