Septima v Praze

Autor: Král Jaroslav <kral(at)gymck.cz>, Téma: _Dějepis, Vydáno dne: 13. 05. 2016Ve dnech 9. – 11. května jsme se v doprovodu pana profesora Krále a paní profesorky Nové, díky kterým pro nás byla Praha zajímavější než jindy, zúčastnili kulturně-historické exkurze v hlavním městě.


Přestože jsme v pondělí teprve dorazili na místo, stihli jsme toho spoustu. Nejprve jsme vystoupali na petřínskou rozhlednu a snažili se z nadhledu zorientovat, ve kterých ulicích strávíme další dny. Potom jsme si prošli pražské centrum, a dokonce se jako správní turisti projeli lodičkou po řece Vltavě.


V úterý nás čekal malý výlet mimo Prahu, do Terezína. Tam jsme absolvovali komentovanou prohlídku Malé pevnosti a navštívili bývalé terezínské ghetto. Atmosféra obou míst byla přes krásné počasí velmi silná a pochmurná, a tak jsme si aspoň na chvíli přestali stěžovat, že nás bolí nohy.


Odpoledne jsme si na Národní třídě připomněli místa důležitých událostí minulého století. Večer jsme pak pookřáli u divadelního představení Oněgin byl Rusák v Divadle v Dlouhé a cestou z něj jsme se kochali krásně prosvícenou večerní Prahou.


Třetí a poslední den jsme navštívili pražské synagogy a starý židovský hřbitov. Dopoledne jsme pak dovršili vrcholem Vyšehradu a prohlídkou hrobů významných osobností. Před odjezdem jsme si ještě prohlédli svatovítskou katedrálu, prošli areál Pražského hradu a naposledy užili výhled na město, takže nám neuniklo opravdu vůbec nic. Zdá se to nemožné, ale k tomu všemu jsme stihli zafandit českému hokeji, vyzkoušet všechny dopravní prostředky a pohovět si v pražských restauracích a kavárnách.


Je to klišé, ale v Praze bylo blaze.


Marta Hermannová