VELETRH VĚDY

Autor: Paloudová Marcela <paloudova(at)gymck.cz>, Téma: _Biologie, Vydáno dne: 25. 05. 2015

Zprávy studentů o exkurzi 2.S a 4.O za vědou do Prahy.Od Vaška Landy z 2.S:

 

Dveře Otevřené vědy se otevřely i studentům

českokrumlovského gymnázia

Projekt Otevřená věda je již víceletou tradicí a uskutečňuje se na výstavišti PVA EXPO PRAHA pod názvem VELETRH VĚDY. Pořádá jej Akademie věd ČR, a tak se pod jednou střechou sejdou nejrůznější vysokoškolské fakulty České republiky jako je Přírodovědecká fakulta, Fakulta chemicko-technologická nebo škola ČVUT.

To zní moc lákavě pro nadšence vědy, a proto se třídy 2.S a kvarta vydaly dne 21.5. na místo výstavy, aby se žáci dověděli a objevili nové věci z oblasti nejmodernější vědy a výzkumu.

Vyjeli jsme ráno od gymnázia objednaným autobusem. Cesta probíhala poklidně a za chvíli už jsme pozorovali siluety pražských domů. Když jsme dorazili na místo určení, naskytl se nám pohled na velké pražské výstaviště. Pak se stačilo jen zaregistrovat (vstup byl tentokrát zadarmo) a mohli jsme objevovat.

Na této výstavě si každý přišel na své. Každá fakulta tu měla svůj stánek. Mohli jsme si prohlédnout 3D tiskárnu, dozvědět se něco o jaderné energii, o urychlovači částic v Cernu nebo o hologramech. Mohli jsme si vyzkoušet práci kriminalistů, vytvořit si svůj vlastní parfém nebo se podívat na vybrané druhy z hmyzí říše. Byly tu i nějaké části z výstavy z Techmanie v Plzni.

 Jako třídy jsme se objednaly na dvě přednášky - o vzniku života, která se promítala v tzv. mobilním planetáriu a na přednášku o evoluci.

Toto všechno nám zabralo několik hodin a v době odjezdu ještě dokonce pár jedinců žadonilo o prodloužení času stráveného na výstavišti. Cesta zpět probíhala zcela spořádaně, jen v Praze byly menší kolony. Zpět do Českého Krumlova jsme se vrátili kolem osmé večerní hodiny a s hlavou plnou zážitků jsme se vraceli domů.

 

Nově od Ivy Jedličlkové z 2.S:

 

Exkurze do Prahy

V pátek 21. května jsme vyrazili společně s kvartou na výlet do Prahy. Naším cílem byl Veletrh vědy, který se konal v prostorách pražského výstaviště PVA Expo Praha.

V areálu výstaviště jsme dostali rozchod. Prošli jsme si celou halu, naplněnou stánky různých vysokých škol. V každém stánku bylo něco jiného, někde jsme mohli vidět moderní 3D tiskárnu tisknoucí malé plastové figurky, jinde pozorovat chytré roboty, složené ze součástek stavebnice Lego, jak skládají Rubikovu kostku. Bylo opravdu na co se dívat. V některých stáncích jsme si mohli sami vyzkoušet nebo ohmatat expozice. U stánku Univerzity Karlovy nám studenti z přírodovědecké fakulty popsali živé exempláře všemožného hmyzu od strašilek až po mnohonožky, které jsme si mohli vzít do rukou a udělat si s nimi originální fotku.

Navštívili jsme také molekulární bar, kde nám namíchali neobyčejné nápoje. Největší úspěch měl u studentů sekt s jahodovým kaviárem. Barmani hodili na dno každé skleničky kus suchého ledu, který vytvářel nádherné kouřové efekty nad skleničkou a promíchával kaviár, který putoval v sektu jako bubliny v lávové lampě. Pohled na skleničku byl proto naprosto jedinečný.

 Pro mě byl nejzajímavější ze všech stánků stánek ČVUT. Byl rozdělen na několik částí, a proto si každý našel to, co ho zajímá. Jeden ze studentů nám krásně a srozumitelně vysvětlil radioaktivitu a jaderné záření. Také nám ukázal měření gama záření. Z tohoto stánku jsme si mohli odnést vtipné odznáčky, náramky, nebo samolepky. Odměnou za trpělivost u 3D tiskárny jsme dostali vytisknuté figurky na stolní hry.

Celý veletrh byl opravdu skvělý. Bylo tam nespočet zajímavých věcí a stále tam bylo na co se dívat. Myslím si, že to byla i dobrá příležitost k tomu, abychom si uvědomili, kterému oboru se po střední škole chceme věnovat. Tím, že tam byla věda rozvětvená do všemožných oborů a odvětví, mohli jsme zjistit, jaká témata se jakého oboru týkají, jestli jsou pro nás zajímavá a jestli nás baví natolik, aby ovlivnila naše rozhodování při podání přihlášky na vysokou školu.