Pařížské cesty

Autor: Šulistová Ilona <sulistova(at)gymck.cz>, Téma: _Projekt Comenius, Vydáno dne: 05. 05. 2015

Nejen Itálii navštívili studenti kvinty a třídy 3.S. Další partnerskou zemí, jež se zapojila do projektu Wege in Europa, byla Francie.
 


Logo Program celoživotního učení


Bylo nás šest a 20. března 2015 jsme se vydali na týdenní výměnný pobyt do Paříže. Šlo o další akci v rámci projektu Comenius, na kterou se všichni velice těšili. „Kdo by se přeci nechtěl podívat do Paříže.“ uvedla děvčata.


Během sedmi dnů jsme navštívili mnoho významných francouzských památek a muzeí. Při tomto pobytu jsme si procvičili jak německý jazyk, tak angličtinu a někteří z nás se naučili pár slov, nebo dokonce vět i francouzsky. Viděli a poznali jsme novou zemi a kulturu, což bylo pro každého z nás velice přínosným. „Určitě jsem zde nebyl naposled,“ řekl jeden z účastníků na konci pobytu.


Hned první den nás uchvátilo muzeum Louvre, kde jsme si prohlédli spoustu známých obrazů, především jsme si nenechali ujít Monu Lisu. Mona Lisa obzvlášť překvapila Tomáše Maláta, který hned vzápětí prohlásil: „Ona je fakt malá!“ Odpoledne jsme se s našimi hostiteli vydali, podle našeho výběru, poznávat centrum Paříže. Atmosféra města nás hned pohltila. Na konci dne nás všechny urputně bolely nohy, ale to nás neodradilo od dalšího dne stráveného v tomto krásném městě.


Druhý den byl v režii našich hostitelů. Vybrali pro nás ta nejzajímavější místa v okolí Paříže, na která jsme se společně vypravili. Nikča Ciroková strávila den na Eiffelově věži a poté se chlubila: „Viděla jsem celou Paříž shora a bylo to nádherné.“  Hanka Eilmsteinerová a Matylda Pointingerová si užily pohodový den ve čtvrti Montmartre, kde pěšky vylezly až na vrchol, na kterém je čekal výhled skoro jako z Eiffelovy věže. „Užily jsme si atmosféru kolem Sacré-Coeur, kde neustále hrála hudba, lidé se smáli a tančili,“ řekla děvčata s úsměvem.


Třetí den jsme byli v nově postaveném a architektonicky velmi originálním museu  Fondation Louis Vuitton, odpoledne jsme vyrazili k Vítěznému oblouku a následně jsme podnikli výlet lodí po Seině. Plavbu jsme si ohromně užili, dokonce i počasí drželo s námi. „Konečně mohu využít své sluneční brýle!“ zaradovala se Matylda. Po plavbě jsme si udělali procházku kolem Eiffelovy věže a došli až k Palais de Chaillot, kde jsme se všichni společně vyfotili.


Čtvrtý den jsme navštívili školu našich hostitelů, kde jsme strávili jednu hodinu ve výuce, následně jsme byli provedeni celým areálem školy. Potom jsme odjeli metrem k Picassově museu. Vystoupit na dané zastávce nezvládla omylem jedna z německých studentek, která se evidentně chtěla vydat po krásách Paříže sama. V muzeu byl Šimon Sedlák velice nadšený: „Tohle umění se mi opravdu líbí.“ Ten samý den jsme ještě navštívili katedrálu Notre-Dame a její okolí.


Poslední den našeho pobytu v Paříži jsme se jeli podívat na zámek ve Versailles, který nás překvapil svou honosností. Po prohlídce jsme měli společný piknik s francouzskými studenty a učiteli. Poté jsme se vypravili k domu Jeana Monneta, kde jsme měli společný program na téma EU a navazování mezinárodních vztahů. Večer jsme měli rozlučkovou večeři v pizzerii s našimi hostiteli.


Další den ráno jsme se rozloučili s Paříží a autobusem se vydali do Strasbourgu, kde jsme byli zasvěceni do chodu Evropského parlamentu. Večer jsme si prošli osvětlený Strasbourg a slavnou strasbourgskou katedrálu.


V pátek brzy ráno jsme ze Strasbourgu vyrazili vstříc našim domovům.


 


Hana Eilmsteinerová a Matylda Pointingerová


fotografie