Týden vědy a techniky

Autor: Čechová Eva <cechova(at)gymck.cz>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 25. 10. 2013

Ve dnech 1.-15.11.2013 se uskuteční již 13.ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivaluVe dnech 1.-15.11.2013 se uskuteční již 13.ročník nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice nazvaného  Týden vědy a techniky AV ČR  (www.tydenvedy.cz). V rámci tohoto festivalu proběhne plno zajímavých akcí – přednášek, výstav a besed  zejména v Praze, ale i v řadě jiných míst po celé ČR.

 

Naše škola využije bohatou nabídku festivalu a absolvuje dvě akce. První z nich bude

ve středu 6.11. 2013 přednáška –“diskuse u kulatého stolu“  na téma K čemu je dobrá fyzika? Naši školu navštíví pan RNDr. Milan Durchan, CSc. z Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR.

Anotace k jeho přednášce je více než zajímavá: Proč se v době, kdy je mladý novinář schopen v palcovém titulku „vyrobit“ hned několik hrubých chyb, mám na „gymplu“ učit naprosto nezáživný předmět, jako je třeba fyzika? Proč se lidi v biologii vždy raději učili o zvířátkách a kytky jsou opomíjeny?Co je to (funkční) gramotnost, resp. (technická) gramotnost v širším slova smyslu?...   

 

 

Následně v  pátek 8.11.2013  pojede  třída 6.O na exkurzi do Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze 8. Tématem exkurze budou elektronový mikroskop, supravodiče a supravodivost a přednáška spojená s filmem o objevu Higgsova bosonu. Bude-li to časově možné, navštívíme ještě budovu AV ČR na Národní  třídě v Praze 1, kde jsou zajímavé interaktivní expozice (např. Fusion  Expo o možnostech termojaderné fúze).

 

Mgr. Eva Čechová