Filmový klub

Autor: Zeman Jiří <zeman(at)gymck.cz>, Téma: Aktuality, Vydáno dne: 25. 04. 2012

Ve čtvrtek 26.4. v 19:00 promítne českokrumlovský Filmový klub ve spolupráci s naším gymnáziem film George Clooneyho Den zrady (The Ides of March). Film inspirovaný skutečnými událostmi je poučným, originálním a také zábavným pohledem do zákulisí americké prezidentské volby. Den zrady uvedou v českokrumlovském kině J&K na Špičáku studentky našeho gymnázia.Ve čtvrtek 26.4. v 19:00 promítne českokrumlovský Filmový klub ve spolupráci s naším gymnáziem film George Clooneyho Den zrady (The Ides of March). Film uvedou v českokrumlovském kině J&K na Špičáku studentky našeho gymnázia. 

DEN ZRADY /THE IDES OF MARCH/
USA, 2011, 101 minut
Režie: George Clooney
Scénář: George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon
Kamera: Phedon Papamichael
Hudba: Alexandre Desplat
Střih: Stephen Mirrione
Hrají: Ryan Gosling, George Clooney, Marisa Tomei, Evan Rachel Wood, Paul Giamatti, Philip Seymour Hoffman, Max Minghella, Jeffrey Wright, Danny Mooney
Jazyk: Anglicky s českými titulky/English with Czech subtitles

George Clooney je dávno specialistou na pozoruhodná společensky angažovaná dramata (Dobrou noc a hodně štěstí, Lítám v tom), a podařila se mu i novinka Den zrady. Sám režisér svůj příběh (mimochodem inspirovaný skutečnou prezidentskou kampaní Howarda Deana z roku 2004) nazývá politickou moralitou, ve skutečnosti nám ale film nabízí mnohem víc. Třeba pohled do zákulisí amerických voleb očima George Clooneyho je k nezaplacení – plný pozoruhodných postřehů, zajímavých pohledů na jednotlivé profese v předvolebním týmu, a také vtipný... Celý příběh je šikovně vystavěný a rafinovaně odvyprávěný, takže je pořád o čem přemýšlet, ovšem duši filmu vdechli herečtí velikáni. Sám Clooney v roli guvernéra rozehrává naplno svůj šarm, bezchybní v různých hereckých polohách jsou i Ryan Gosling jako mladý tiskový mluvčí a Paul Giamatti a Philip Seymour Hoffman jako zkušení matadoři politického zákulisí.

Ocenění: Oscar za nejlepší adaptovaný scénář (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon), Ceny Australského Filmového Institutu (Nejlepší film, Nejlepší scénář), Brian Award na Festivalu v Benátkách (George Clooney)